Pope Family Tree

Sivert Pedersen UranAge: 49 years18291878

Name
Sivert Pedersen Uran
Birth July 13, 1829
Alias
Sivert Pederen Gladso

MarriageKaren Pedersdotter BuvikView this family
August 24, 1856 (Age 27 years)

Death July 14, 1878 (Age 49 years)
Shared note

Listen over gårder er hentet fra "Norske Gaardnavne".

v.15, p.351 41. Uran. Udt. ú:2£an. -- Aarde NRJ. III 219. Vrenn l590. 1643. Vren 1669. Uhren 1723. *Urð f., Ur, se Indl. S. 83. Flertalsformen er vel af senere Op- rindelse.